329078-97-9
Product Name:
N-(4-BROMO-3-METHYLPHENYL)-2-[(1-PHENYL-1H-1,2,3,4-TETRAAZOL-5-YL)SULFANYL]ACETAMIDE
Formula:
C16H14BrN5OS
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 404.3 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 403.01024 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 403.01024 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 98 Ų |
| Heavy Atom Count | 24 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 423 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
