327022-59-3
Product Name:
Pyrrolidinium, 1-methyl-1-propyl-, tetrafluoroborate(1-) (1:1)
Formula:
C8H18N.BF4
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 215.04 g/mol |
|---|---|
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 215.1468424 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 215.1468424 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 0 Ų |
| Heavy Atom Count | 14 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 102 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
