CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Physical Description | Phosphoric acid, dimethyl 4-(methylthio) phenyl ester is a colorless liquid. Used as a contact and systemic insecticide and acaricide. (EPA, 1998) |
|---|---|
| Color/Form | COLORLESS LIQUID |
| Solubility | AT ROOM TEMPERATURE IS: 98 MG/L WATER; 890 G/L ACETONE; 540 G/L DIOXANE; 580 G/L CARBON TETRACHLORIDE; 860 G/L ETHANOL; MORE THAN 1 KG/L XYLENE |
| Density | 1.273 at 70.52 °F (EPA, 1998) - Denser than water; will sink |
| Stability/Shelf Life | Decomposes at 269-284 °C |
| Refractive Index | INDEX OF REFRACTION: 1.5349 @ 25 °C/D |
| Chemical Classes | Pesticides -> Organophosphate Insecticides |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 248.24 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 248.02721706 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 248.02721706 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 70.1 Ų |
| Heavy Atom Count | 15 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 220 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Phosphoric acid, dimethyl 4-(methylthio) phenyl ester is a colorless liquid. Used as a contact and systemic insecticide and acaricide. (EPA, 1998)
