3241-97-2
Product Name:
5-Cyclopropyl-10,11-dihydro-5H-dibenzo[a,d]cyclohepten-5-ol
Formula:
C18H18O
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 250.3 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.6 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 1 |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Exact Mass | 250.135765193 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 250.135765193 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 20.2 Ų |
| Heavy Atom Count | 19 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 309 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
