32381-53-6
Product Name:
Ribitol, 1,2,3,4,5-pentakis-O-(trimethylsilyl)-
Formula:
C20H52O5Si5
Inquiry
CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Kovats Retention Index | 1744.5 1758.1 |
|---|
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 513.0 g/mol |
|---|---|
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 14 |
| Exact Mass | 512.26610743 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 512.26610743 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 46.2 Ų |
| Heavy Atom Count | 30 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 460 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
