COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 204.20 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 0.7 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 204.00924453 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 204.00924453 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 81.2 Ų |
| Heavy Atom Count | 13 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 242 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Guaiacol sulfate is an aryl sulfate that is catechol in which the two phenolic hydrogens are replaced by methyl and sulfo groups. It is an aryl sulfate and a monomethoxybenzene. It is functionally related to a catechol. It is a conjugate acid of a guaiacol sulfate(1-).
