COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 718.0 g/mol |
|---|---|
| Hydrogen Bond Donor Count | 7 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 11 |
| Rotatable Bond Count | 17 |
| Exact Mass | 717.49618741 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 717.49618741 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 200 Ų |
| Heavy Atom Count | 49 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 1030 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 12 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Squalamine Lactate is the lactate salt form of squalamine, an aminosterol isolated from tissues of the dogfish shark Squalus acanthias. Possessing anti-angiogenic properties, squalamine inhibits the sodium-hydrogen exchanger NHE3, resulting in suppression of endothelial cell proliferation and migration. This agent also has broad-spectrum antimicrobial properties. (NCI04)
