320420-14-2
Product Name:
ETHYL N-[(1-METHOXY-2,4-DIOXO-1,2,3,4-TETRAHYDRO-5-PYRIMIDINYL)CARBONYL]CARBAMATE
Formula:
C9H11N3O6
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 257.20 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | -0.2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 257.06478508 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 257.06478508 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 114 Ų |
| Heavy Atom Count | 18 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 430 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
