320417-67-2
Product Name:
4-CHLORO-6-(4-CHLOROPHENYL)-2-(4-PYRIDINYL)-5-PYRIMIDINECARBONITRILE
Formula:
C16H8Cl2N4
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 327.2 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.8 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 326.0126017 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 326.0126017 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 62.5 Ų |
| Heavy Atom Count | 22 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 410 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
