31879-60-4
Product Name:
2-(4-Chloro Phenoxy) Phenyl]carbonic acid ethyl ester
Formula:
C15H14ClNO3
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 291.73 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.8 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 291.0662210 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 291.0662210 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 47.6 Ų |
| Heavy Atom Count | 20 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 306 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
