318247-48-2
Product Name:
(1-METHYL-5-[(4-METHYLPHENYL)SULFONYL]-3-PHENYL-1H-PYRAZOL-4-YL)METHYL 2-CHLOROBENZENECARBOXYLATE
Formula:
C25H21ClN2O4S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 481.0 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 5.4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 7 |
| Exact Mass | 480.0910560 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 480.0910560 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 86.6 Ų |
| Heavy Atom Count | 33 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 759 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
