COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 147.17 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | -3.1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 147.08954328 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 147.08954328 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 83.6 Ų |
| Heavy Atom Count | 10 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 133 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
4-hydroxy-L-leucine is the L-enantiomer of 4-hydroxyleucine. It is a 4-hydroxyleucine and a L-leucine derivative. It is an enantiomer of a 4-hydroxy-D-leucine.
