31638-54-7
Product Name:
(1R-endo)-3-amino-1,7,7-trimethylbicyclo[2.2.1]heptan-2-one hydrochloride
Formula:
C10H18ClNO
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 203.71 g/mol |
|---|---|
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Exact Mass | 203.1076919 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 203.1076919 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 43.1 Ų |
| Heavy Atom Count | 13 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 246 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 2 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
