315711-47-8
Product Name:
dimethyl 2-(2-((2-methyl-5,6,7,8-tetrahydrobenzo[4,5]thieno[2,3-d]pyrimidin-4-yl)thio)acetamido)terephthalate
Formula:
C23H23N3O5S2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 485.6 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 5.2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 9 |
| Rotatable Bond Count | 8 |
| Exact Mass | 485.10791319 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 485.10791319 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 161 Ų |
| Heavy Atom Count | 33 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 741 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
