315696-68-5
Product Name:
Thieno[2,3-d]pyrimidine-4(3H)-thione, 2-methyl-6-phenyl-
Formula:
C13H10N2S2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 258.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Exact Mass | 258.02854067 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 258.02854067 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 84.7 Ų |
| Heavy Atom Count | 17 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 347 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
