315221-51-3
Product Name:
(Z)-N'-(1-(2-hydroxyphenyl)ethylidene)-2-((1-methyl-1H-benzo[d]imidazol-2-yl)thio)acetohydrazide
Formula:
C18H18N4O2S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 354.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 354.11504700 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 354.11504700 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 105 Ų |
| Heavy Atom Count | 25 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 502 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
