315186-39-1
Product Name:
N-[(E)-(3-chlorophenyl)methylideneamino]-2-[4-[(2-chlorophenyl)methyl]piperazin-1-yl]acetamide
Formula:
C20H22Cl2N4O
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 405.3 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.8 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 6 |
| Exact Mass | 404.1170667 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 404.1170667 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 47.9 Ų |
| Heavy Atom Count | 27 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 496 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
