313223-04-0
Product Name:
3-[(3-Cholamidopropyl)dimethylammonio]-1-propanesulfonate monohydrate
Formula:
C32H58N2O7S.2H2O
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 650.9 g/mol |
|---|---|
| Hydrogen Bond Donor Count | 6 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 9 |
| Rotatable Bond Count | 11 |
| Exact Mass | 650.41760273 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 650.41760273 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 157 Ų |
| Heavy Atom Count | 44 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 1030 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 11 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 3 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
