312311-34-5
Product Name:
2-(2-(3,5-dimethyl-1H-pyrazol-1-yl)-2-oxoethyl)-1H-benzo[de]isoquinoline-1,3(2H)-dione
Formula:
C19H15N3O3
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 333.3 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.9 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 333.11134135 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 333.11134135 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 72.3 Ų |
| Heavy Atom Count | 25 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 563 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
