311795-38-7
Product Name:
Glutaminase C-IN-1
Formula:
C27H27BrN2O
Synonyms:
5-(3-Bromo-4-(dimethylamino)phenyl)-2,2-dimethyl-2,3,5,6-tetrahydrobenzo[a]phenanthridin-4(1H)-one
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 475.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 6.2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 474.13068 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 474.13068 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 32.3 Ų |
| Heavy Atom Count | 31 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 744 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
5-[3-bromo-4-(dimethylamino)phenyl]-2,2-dimethyl-2,3,5,6-tetrahydrobenzo[a]phenanthridin-4(1H)-one is a partially hydrogenated benzophenanthridine carrying an oxo group at C-4, geminal methyl groups at C-2 and a 3-bromo-4-(dimethylamino)phenyl group at C-5. It has a role as an EC 3.5.1.2 (glutaminase) inhibitor.
