3110-40-5
Product Name:
4-Pyrimidinol, 2-(fluoromethyl)-5-methyl- (6CI,8CI)
Formula:
C6H7FN2O
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 142.13 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 0 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Exact Mass | 142.05424101 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 142.05424101 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 41.5 Ų |
| Heavy Atom Count | 10 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 220 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
