306320-52-5
Product Name:
4-methyl-N-[(1Z)-4,4,8-trimethyl-4,5-dihydro-1H-[1,2]dithiolo[3,4-c]quinolin-1-ylidene]aniline
Formula:
C20H20N2S2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 352.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4.9 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Exact Mass | 352.10679099 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 352.10679099 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 75 Ų |
| Heavy Atom Count | 24 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 558 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
