304444-68-6
Product Name:
Carbamic acid, [2-(trichloromethyl)-1,3-benzodioxol-2-yl]-, 1,1-dimethylethyl ester (9CI)
Formula:
C13H14Cl3NO4
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 354.6 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4.3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 352.998841 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 352.998841 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 56.8 Ų |
| Heavy Atom Count | 21 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 391 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
