303984-59-0
Product Name:
4-(4-CHLOROPHENYL)-2-(4-FLUOROPHENOXY)-6-[3-(TRIFLUOROMETHYL)PHENYL]NICOTINONITRILE
Formula:
C25H13ClF4N2O
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 468.8 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 7.3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 7 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 468.0652534 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 468.0652534 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 45.9 Ų |
| Heavy Atom Count | 33 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 682 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
