303984-55-6
Product Name:
N-[1-(TERT-BUTYL)-3-(4-CHLOROPHENYL)-1H-PYRAZOLO[3,4-D]PYRIMIDIN-4-YL]ACETAMIDE
Formula:
C17H18ClN5O
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 343.8 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.9 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 343.1199879 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 343.1199879 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 72.7 Ų |
| Heavy Atom Count | 24 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 460 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
