303984-02-3
Product Name:
2,4-bis[(4-methoxyphenyl)methylsulfanyl]-6,6-dimethyl-5,8-dihydropyrano[2,3]thieno[2,4-b]pyrimidine
Formula:
C27H28N2O3S3
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 524.7 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 6.5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 8 |
| Rotatable Bond Count | 8 |
| Exact Mass | 524.12620628 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 524.12620628 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 132 Ų |
| Heavy Atom Count | 35 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 670 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
