303953-38-0
Product Name:
4H-1-Benzopyran-3-carboxylic acid, 2-amino-5,6,7,8-tetrahydro-7,7-dimethyl-4-(3-nitrophenyl)-5-oxo-, methyl ester
Formula:
C19H20N2O6
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 372.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.8 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 7 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 372.13213636 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 372.13213636 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 124 Ų |
| Heavy Atom Count | 27 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 746 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
