303150-32-5
Product Name:
N'-HYDROXY-N-[4-(METHYLSULFANYL)-6-(1H-1,2,4-TRIAZOL-1-YLMETHYL)-1,3,5-TRIAZIN-2-YL]IMINOFORMAMIDE
Formula:
C8H10N8OS
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 266.29 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | -0.2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 8 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 266.06982815 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 266.06982815 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 139 Ų |
| Heavy Atom Count | 18 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 280 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
