303149-12-4
Product Name:
3-[(4-CHLOROPHENYL)IMINO]-1-PHENYL-1,3-DIHYDRO-2H-INDOL-2-ONE
Formula:
C20H13ClN2O
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 332.8 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4.9 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 332.0716407 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 332.0716407 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 32.7 Ų |
| Heavy Atom Count | 24 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 492 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
