303148-31-4
Product Name:
N-(4-CHLOROPHENYL)-2-(3-CHLORO-2-QUINOXALINYL)-1-HYDRAZINECARBOXAMIDE
Formula:
C15H11Cl2N5O
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 348.2 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 347.0340654 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 347.0340654 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 78.9 Ų |
| Heavy Atom Count | 23 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 405 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
