303141-43-7
Product Name:
(3-bromophenyl)-[2-(trifluoromethyl)phenothiazin-10-yl]methanone
Formula:
C20H11BrF3NOS
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 450.3 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 6.2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Exact Mass | 448.96968 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 448.96968 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 45.6 Ų |
| Heavy Atom Count | 27 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 560 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
