303134-64-7
Product Name:
8-chloro-7-[(4-fluorobenzyl)oxy]-2,3-dihydrocyclopenta[c]chromen-4(1H)-one
Formula:
C19H14ClFO3
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 344.8 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4.5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 344.0615502 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 344.0615502 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 35.5 Ų |
| Heavy Atom Count | 24 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 527 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
