303090-94-0
Product Name:
2-(([3-CHLORO-5-(TRIFLUOROMETHYL)-2-PYRIDINYL]IMINO)METHYL)BENZENOL
Formula:
C13H8ClF3N2O
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 300.66 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.6 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 300.0277251 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 300.0277251 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 45.5 Ų |
| Heavy Atom Count | 20 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 351 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
