301816-55-7
Product Name:
Benzeneacetamide, N-[2,2,2-trichloro-1-(phenylamino)ethyl]-
Formula:
C16H15Cl3N2O
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 357.7 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 5.4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 356.024996 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 356.024996 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 41.1 Ų |
| Heavy Atom Count | 22 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 348 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
