301683-57-8
Product Name:
2-[(DIFLUOROMETHYL)SULFANYL]-4,6-DIMETHYLNICOTINONITRILE
Formula:
C9H8F2N2S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 214.24 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 214.03762576 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 214.03762576 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 62 Ų |
| Heavy Atom Count | 14 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 238 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
