301304-90-5
Product Name:
ethyl 2-(benzofuran-2-carboxamido)-5,6-dihydro-4H-cyclopenta[b]thiophene-3-carboxylate
Formula:
C19H17NO4S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 355.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 355.08782920 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 355.08782920 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 96.8 Ų |
| Heavy Atom Count | 25 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 528 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
