COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 213.31 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.7 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 213.10481667 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 213.10481667 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 102 Ų |
| Heavy Atom Count | 14 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 181 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
GS26575 is a diamino-1,3,5-triazine that is 1,3,5-triazine-2,4-diamine substituted by a methylsulfanyl group at position 6 and a tert-buty group at the amino nitrogen atom. It has a role as an antifouling biocide and a marine xenobiotic metabolite. It is a diamino-1,3,5-triazine and an organic sulfide. It derives from a hydride of a 1,3,5-triazine.
