301228-23-9
Product Name:
N-[2-(1H-BENZIMIDAZOL-2-YL)ETHYL]-4-FLUOROBENZAMIDE
Formula:
C16H14FN3O
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 283.30 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.7 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 283.11209024 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 283.11209024 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 57.8 Ų |
| Heavy Atom Count | 21 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 357 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
