301223-31-4
Product Name:
pentyl 2-[(3,5-dioxo-2H-1,2,4-triazin-6-yl)sulfanyl]acetate
Formula:
C10H15N3O4S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 273.31 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 1.7 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 8 |
| Exact Mass | 273.07832714 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 273.07832714 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 122 Ų |
| Heavy Atom Count | 18 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 370 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
