300805-39-4
Product Name:
3-methyl-8-[(2E)-2-(1-phenylethylidene)hydrazinyl]-7-prop-2-enylpurine-2,6-dione
Formula:
C17H18N6O2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 338.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 338.14912384 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 338.14912384 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 91.6 Ų |
| Heavy Atom Count | 25 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 572 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
