300676-40-8
Product Name:
methyl 2-(3,4,5-trimethoxybenzamido)-5,6-dihydro-4H-cyclopenta[b]thiophene-3-carboxylate
Formula:
C19H21NO6S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 391.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.8 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 7 |
| Rotatable Bond Count | 7 |
| Exact Mass | 391.10895856 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 391.10895856 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 111 Ų |
| Heavy Atom Count | 27 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 532 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
