300360-48-9
Product Name:
4-(4-[(DIMETHYLAMINO)SULFONYL]PHENOXY)-N,N-DIMETHYLBENZENESULFONAMIDE
Formula:
C16H20N2O5S2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 384.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 1.7 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 7 |
| Rotatable Bond Count | 6 |
| Exact Mass | 384.08136409 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 384.08136409 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 101 Ų |
| Heavy Atom Count | 25 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 562 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
