CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Physical Description | Colourless liquid; green, floral aroma |
|---|---|
| Boiling Point | 72.00 °C. @ 0.09 mm Hg |
| Solubility | Soluble in oils; Insoluble in water |
| Density | 0.972-0.979 |
| Refractive Index | 1.483-1.489 |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 206.28 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Rotatable Bond Count | 6 |
| Exact Mass | 206.130679813 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 206.130679813 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 26.3 Ų |
| Heavy Atom Count | 15 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 183 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Ethyl 2-ethyl-3-phenylpropanoate is a fatty acid ester.
