29311-34-0
Product Name:
Phenol,2,6-bis(1,1-dimethylethyl)-4-methyl-, 1-acetate
Formula:
C17H26O2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 262.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 5.4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 262.193280068 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 262.193280068 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 26.3 Ų |
| Heavy Atom Count | 19 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 295 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
