COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 248.36 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4.3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Rotatable Bond Count | 10 |
| Exact Mass | 248.177630004 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 248.177630004 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 37.3 Ų |
| Heavy Atom Count | 18 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 309 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 4 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
(4Z,7Z,10Z,13Z)-hexadeca-4,7,10,13-tetraenoic acid is a polyunsaturated fatty acid that is hexadecanoic acid with unsaturation at positions 4, 7, 10 and 13. It is found in Daphnia galeata. It has a role as a Daphnia galeata metabolite. It is a polyunsaturated fatty acid, a long-chain fatty acid and a straight-chain fatty acid.
