291774-65-7
Product Name:
Benzene, 1,3-dimethoxy-2-methyl-5-(1-methylethyl)-
Formula:
C12H18O2
Inquiry
CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Kovats Retention Index | 1403 1396 1396 1396 |
|---|
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 194.27 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 194.130679813 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 194.130679813 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 18.5 Ų |
| Heavy Atom Count | 14 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 154 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
2,6-Dimethoxycymene is a natural product found in Psidium guajava and Valeriana officinalis with data available.
