CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Collision Cross Section | 236.5 Ų [M+H]+ [CCS Type: TW, Method: calibrated with polyalanine and drug standards] |
|---|
SAFETY INFORMATION
| Signal word | Warning |
|---|---|
| Pictogram(s) |
![]() Exclamation Mark Irritant GHS07 |
| GHS Hazard Statements |
H302:Acute toxicity,oral H315:Skin corrosion/irritation H319:Serious eye damage/eye irritation H335:Specific target organ toxicity, single exposure;Respiratory tract irritation |
| Precautionary Statement Codes |
P261:Avoid breathing dust/fume/gas/mist/vapours/spray. P305+P351+P338:IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continuerinsing. |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 622.6 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | -0.5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 7 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 15 |
| Rotatable Bond Count | 8 |
| Exact Mass | 622.18977037 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 622.18977037 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 223 Ų |
| Heavy Atom Count | 44 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 1000 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 10 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Pectolinarin is a disaccharide derivative that consists of pectolinarigenin substituted by a 6-O-(6-deoxy-alpha-L-mannopyranosyl)-beta-D-glucopyranosyl moiety at position 7 via a glycosidic linkage. It has a role as an apoptosis inducer, an anti-inflammatory agent, a plant metabolite, an antineoplastic agent, an EC 3.4.22.69 (SARS coronavirus main proteinase) inhibitor and an antioxidant. It is a dimethoxyflavone, a rutinoside, a glycosyloxyflavone, a disaccharide derivative and a monohydroxyflavanone. It is functionally related to a pectolinarigenin.

