28865-67-0
Product Name:
Benzoic acid,2-hydroxy-, 1,1'-(1,5-pentanediyl) ester
Formula:
C19H20O6
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 344.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 5.4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 10 |
| Exact Mass | 344.12598835 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 344.12598835 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 93.1 Ų |
| Heavy Atom Count | 25 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 386 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
