287405-51-0
Product Name:
apratastat
Formula:
C17H22N2O6S2
Synonyms:
(3S)-N-Hydroxy-4-[[4-[(4-hydroxy-2-butyn-1-yl)oxy]phenyl]sulfonyl]-2,2-dimethyl-3-thiomorpholinecarboxamide;(3S)-N-Hydroxy-4-[[4-[(4-hydroxy-2-butynyl)oxy]phenyl]sulfonyl]-2,2-dimethyl-3-thiomorpholinecarboxamide;TMI 005;TMI-005
Inquiry
SAFETY INFORMATION
| Signal word | Warning |
|---|---|
| Pictogram(s) |
![]() Exclamation Mark Irritant GHS07 |
| GHS Hazard Statements |
H302:Acute toxicity,oral |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 414.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 0.3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 8 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 414.09192877 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 414.09192877 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 150 Ų |
| Heavy Atom Count | 27 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 683 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Apratastat is a sulfonamide.

