287399-31-9
Product Name:
GLYPHOSATE-2-13C
Formula:
C3H8NO5P
Synonyms:
N-(Phosphonomethyl)glycine-2-13C
Inquiry
SAFETY INFORMATION
| Signal word | Danger |
|---|---|
| Pictogram(s) |
![]() Corrosion Corrosives GHS05 ![]() Environment GHS09 |
| GHS Hazard Statements |
H318:Serious eye damage/eye irritation H411:Hazardous to the aquatic environment, long-term hazard |
| Precautionary Statement Codes |
P273:Avoid release to the environment. P280:Wear protective gloves/protective clothing/eye protection/face protection. P391:Collect spillage. Hazardous to the aquatic environment P305+P351+P338:IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continuerinsing. P501:Dispose of contents/container to..… |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 170.07 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | -4.6 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 170.01736419 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 170.01736419 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 107 Ų |
| Heavy Atom Count | 10 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 162 |
| Isotope Atom Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |


